Menighedsrådet

Roskilde Domsogns Menighedsråd består af 20 medlemmer, heraf 15, som er valgt for 4 år fra december 2020. Derudover er sognets 5 faste præster fødte medlemmer af menighedsrådet. Personalet vælger medarbejderrepræsentanter for ansatte ved Domkirken og Roskilde Kirkegårde.   

 

Roskilde Domsogns menighedsråd 2020-2024

Funktion Navn Mail Telefon
Formand Anne Rosendal  ar.kong12@gmail.com  27 29 27 03
  Annie Lillian Larsen 97anniel@gmail.com  30 84 17 51
Kasserer Bjarne Hald bjarnehald@bhx.dk  24 80 96 06
  Gertrud Tove Elkjær  tovege@gmail.com 93 96 21 46
  Helge Aa Madsen helgeogesther@gmail.com 51 64 75 08
Kontaktperson Henrik Anders Bondo Nielsen henrik@roskilde-festival.dk  40 15 22 98
Kirkeværge Henrik Enig henrik@enig.dk  21 14 24 84
Næstformand Jesper Kejlhof jesper@kejlhof.dk  40 72 70 67
  Katarina Klattkowsky Hejrskov katarina@hejrskov.dk 53 53 28 43
  Kim Jacobsen kim.jacobsen@outlook.dk  24 82 39 21
  Lis Kjær liskjaer4000@gmail.com  46 35 28 38
  Pernille Larsen pernille@forlagetbolden.dk  50 46 46 23
  Sole Rita Bluhme Hansen  sole@bluhme.dk  29 65 63 33
  Stig Regner Kastberg kastberg@dadlnet.dk  53 37 84 08
  Thomas Ravn-Pedersen thomas@ravn-pedersen.dk  29 41 46 03
       
Domprovst Anne-Sophie Olander Christiansen asc@km.dk 46 35 08 74
Sognepræst Maria Harms mhar@km.dk 46 36 64 38
Sognepræst Torben Jeppesen tje@km.dk 29 36 91 34
Sognepræst Ane Bisgaard LaBranche alb@km.dk 21 68 20 25
Sognepræst Sarah Krøger Ziethen scz@km.dk 40 59 65 12
       
1. suppelant Ruth Vingborg ruthvingborg@hotmail.com  21 72 10 51
2. suppelant Karin Sønderbo Førslev karin.forslev@gmail.com  40 10 40 98
3. suppelant Rikke Rauff Bune rikkerauff@hotmail.com  21 61 16 28
4. suppelant Jørgen-Ole Bøss Jo.boess@gmail.com  24 61 15 64
       
Medarb.rep (kirken) Tina Birk Klein    
Medarb.rep (kirkegårdene) Anders Bo Pedersen