Konfirmation

Konfirmation 2021


Lørdag d. 14. august
kl. 12.00 Klostermarkskolen 7.A v. Maria Harms

Søndag d. 15. august
kl. 10: Absalon 7.Z & alle klasser fra Hedegårdenes skole v. Maria Harms 

Lørdag d. 21. august
kl. 10: Roskilde private Realskole 7.B v. Ane LaBranche 

Søndag d. 22. august
kl. 10: Sankt Josef 7.B v. Sarah Krøger Ziethen
kl. 12: Roskilde privat Realskole 7.A v. Ane LaBranche

Lørdag d. 28. august
 kl. 10:  Klostermarkskolen 7.C v. Sarah Krøger Ziethen

Søndag d. 29. august 
kl. 10:  Sankt Josef 7.E & 9.Y v. Ane LaBranche
kl. 12: Sankt Josef 7.A v. Marianne Pedersen 

Lørdag d. 4. september
kl. 10: Sankt Josef 7.D v. Thomas Feddersen
kl. 12: Klostermarkskolen 7.B v. Torben Jeppesen

Søndag d. 5. september
Kl. 10 Absalon 7.X  + 7.Y  v. Torben Jeppesen  
    
Lørdag d. 18. september
kl. 10: Sankt Josef 7.C v. Kirsten Søgaard Kjær

Lørdag d. 25. september
kl. 10: Tjørnegårdssk. v. Martin Ishøy
kl. 12: Roskilde Private Skole v. præsterne fra Sankt Jørgensbjerg

Konfirmation 2023 

Lørdag den 15. april        
kl. 10 Sankt Josef 7D ved præst fra Vor Frue Vindinge
kl. 12 Klostermarkskolen 7. K ved Torben Jeppesen


søndag den 16. april        
kl. 10 Sankt Josef 7.A ved præst fra Jakobskirken eller konfirmandlærer
kl. 12 Klostermarkskolen 7. M ved Maria Harms


lørdag den 22 april        
kl. 10 Absalon Skole 7 A ved NN
kl. 12 Absalon Skole 7b ved NN


søndag den 23. april    
kl. 10 Roskilde Private real 7 B ved Ane Labranche
kl. 12 Absalon Skole 7c ved NN samt elever fra Hedegårdenes skole


lørdag den 29. april    
kl. 10 Roskilde private skole ved SJK præster. 
kl. 12 Roskilde Private real 7 A ved Ane Labranche


søndag den 30 april    
kl. 10 Roskilde Private Real 7 C ved  konfirmandlærer
kl. 12 Tjørnegårdskolen ved Martin Ishøy  

                     
lørdag den 6, maj         
k. 10 Sankt Josef 7c ved konfirmandlærer
kl. 12 Klostermarkskolen 7 L ved Sarah Ziethen


søndag den 7. maj         
kl. 10 Sankt Josef skole 7 b ved Sarah Ziethen
kl. 12 Sankt Josef 7E + Y8 ved konfirmandunderviser


* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *


Spørgsmål vedrørende konfirmation: kontakt den præst, som står nævnt ved dit barns klasse. Du finder kontaktoplysningerne her.

I tvivlstilfælde kontakt kordegnekontoret:
kordegn@roskildedomkirke.dk

Konfirmation 2022


Søndag den 3. april 
kl. 10: Absalon 7.A*  v. Torben Jeppesen
kl. 12: Absalon 7.B*  v. konfirmandunderviser

Lørdag 9. april
kl. 10: Klostermarkskolen 7.B v. Torben Jeppesen

Palmesøndag den 10. april 
kl. 10: Klostermarkskolen 7.A v. Maria Harms

Lørdag den 23. april 
kl. 10: Absalon 7.C* v. Maria Harms
kl. 12: Sankt Josef 7.D v. præst fra Vor Frue/Vindinge

Søndag den 24. april 
kl. 10: Sankt Josef 7.C v. konfirmandunderviser

Lørdag den 30. april
kl. 10: Sankt Josef 7.E + Y.8 v. konfirmandunderviser
kl. 12: Sankt Josef 7.A v. præst fra Jakobskirken/konfirmandunderviser

Lørdag den 7. maj
kl. 10: Sankt Josef 7.B v. Sarah Krøger Ziethen
kl. 12: Roskilde Private Realskole 7.B v. Ane LaBranche

Søndag den 8. maj
kl. 10: Roskilde Private Realskole 7.A v. Ane LaBranche
kl. 12: Roskilde Private Skole v. præsterne fra Sankt Jørgensbjerg

Lørdag den 14. maj
kl. 10: Klostermarksskolen 7.C v. Sarah Krøger Ziethen
kl. 12: Tjørnegårdsskolen kl. 10 v. Martin Ishøy

* Kun for elever som har bopæl i Domsognet