Gå til sidens indhold

Frederik 5.s kapel

Et nyklassicistisk værk

Fra Christian 1.'s kapel går man gennem sideskibet hen til Frederik 5.'s kapel, påbegyndt i 1774 og først afsluttet i 1825. To berømte arkitekter stod for opførelsen, nemlig C.F. Harsdorff og C.F. Hansen. Harsdorff indførte den rene nyklassicisme i Danmark, det vil sige en genoplivelse af den klassiske græske stil, og dette kapel er vel i sin blændende hvidhed og strenghed hans mest fuldendte værk. 

Frederik 5 - kongen som ikke ville regere

Frederik 5. voksede op i et strengt religiøst miljø, men ville ikke indordne sig under faderen Christian 6.s strenge religiøse regler. Frederik 5. lærte at tale dansk til trods for at forældrene kun ville tale tysk eller fransk, men han interesserede sig ellers ikke væsentligt for at uddanne sig. Hans store interesse var jagt, kvinder og fester. Disse interesser ophørte ikke, da han blev gift. Han var det meste af sit liv stærkt alkoholiseret. Kongens regeringstid var præget af fred, stabilitet og en økonomisk vækst, blandt andet som et resultat af en voksende indtægt fra sukkerproduktionen fra de danske kolonier. Som enevældig konge skulle kongen i princippet træffe alle beslutninger selv. Det var stort set umuligt og Frederik 5. havde ikke selv stor interesse i at regere. Han overlod mange beslutninger til andre.

Frederik 5. (1723-1766) hviler i en storslået sarkofag udført af 1700-tallets største danske billedhugger J. Wiedewelt i årene 1771-88 ved kapellets gavl, og skråt overfor ham finder man C.F. Stanleys sarkofag for dronning Louise (1724-1751), mens kongens anden hustru, Juliane Marie (1729-1796), fik en fløjlsbetrukket kiste.

Enevældens konger og dronninger

Frederik 5.'s forældre, Christian 6. (1699-1746) og Sofie Magdalene (1700-1770), er bisat i de to siderum, og bygningen var beregnet til fem grave i alt. Men Danmark blev et fattigt land under Englænderkrigen 1807-14. Der var ikke råd til nybygninger, og det skabte trængsel i dette kapel, som kom til at rumme elleve grave. Foruden de nævnte er det Christian 7. (1749-1808), der var fraskilt, Frederik 6. (1768-1839) og Marie Sofie Frederikke (1767-1852), Christian 8. (1786-1848) og hans anden hustru, dronning Caroline Amalie (1796-1881), samt Frederik 7. (1808-1863), hvis hustru, grevinde Danner, er begravet i Jægerspris.